Muzyka widziana sercem i słuchana duchem

ELIZABETH COTTON


NIESAMOWITA HISTORIA

Rzućcie okiem na zdjęcie ... Tak, ona ma gitarę do góry nogami, struny zaczynają się od góry do dołu -  Cotten była leworęczna. 
Elizabeth Cotten była amerykańską gitarzystką bluesową, twòrczynią muzyki ludowej, piosenkarką i autorką tekstów. Cotten była samoukiem i poprzez swoją leworęczność rozwinęła swój oryginalny styl. Grała na gitarze dla praworęcznych, ale grała na niej do góry nogami: niskie dźwięki wydobywała palcem wskazującym, a wysokie dźwięki kciukiem.  
Jej historia to coś więcej: urodziła się 5 stycznia 1893 r. Była prawie nieznana w świecie muzyki popularnej, ale była także inspiracją dla wielu świetnych piosenkarzy, takich jak sam Bob Dylan.
W wieku 11 lat napisała i skomponowała „Freight Train”, jedną ze swych piosenek, która stała się kamieniem milowym muzyki "folk rivival". Piosenkę tę napisała na pamiątkę pociągu, który słyszała z domu swego dzieciństwa. Ale nie zdobyła sławy. 
Przez całe życie była pokojówką. Odkryła ją rodzina Seeger, gdy w wolnych od pracy chwilach Cotten śpiewała grając na gitarze. Gdy Cotten pracowała tymczasowo w wielkim sklepie, pomogła małej dziewczynce, która błąkała się po korytarzach, odnaleźć matkę. Dziewczynką była Peggy Seeger, a jej matką kompozytorka Ruth Crawford Seeger. Niedługo potem Cotten zaczęła pracować jako gospodyni domowa dla Ruth Crawford Seeger i Charlesa Seegera, opiekując się ich dziećmi, Mikiem, Peggy, Barbarą i Penny. Rodzina Seegeròw była "żarłocznie" muzykalna. Pewnego razu usłyszeli zaskoczeni Cotten grającą na jednej z wielu gitar utwór "Freight Train". Piosenka została wykonana przez Peggy w Anglii i już w połowie lat 50-ych została nagrana przez Nancy Whiskey i przypisana producentom Whiskey, czyli Fredowi Williamsowi i Paulowi Jamesowi. Elizabeth Cotten została pozbawiona wszelkiej zasługi. Na szczęście w 1952 roku rodzina Seeger wyprodukowała i nagrała album ze wszystkimi jej najlepszymi piosenkami, dzięki ktòremu Elizabeth zdobyła zasłużone uznanie.
Nowe zainteresowanie jej twórczością zainspirowało ją do napisania kolejnych piosenek. W 1967 roku wydała płytę stworzoną wraz z wnukami, która wzięła swoją nazwę od jednej z jej piosenek „Shake Sugaree”. W 1984 roku zdobyła nagrodę Grammy za najlepsze nagranie etniczne lub tradycyjne dla albumu Elizabeth Cotten Live. W 1989 r. Cotten była jedną z 75 wpływowych afroamerykańskich kobiet uwzględnionych w "I Dream a World". Cotten zmarła w czerwcu 1987 r. w szpitalu Crouse-Irving w Syracuse w stanie Nowy Jork w wieku 94 lat.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz